Skip to main content

açıkALAN Kamusal ve Katılımcı Performans Projesi’nin son performansı ‘VOYN! Parkur Performans’, Kaş’ta yaşayan, farklı disiplinlerdeki çok sayıda sanatçının katılımıyla, Küratör Şule Ateş tarafından tasarlanan parkur, ekoloji temelli bir yaklaşımla hazırlandı. Sanatçılarla birlikte hazırlanan enstalasyon ve performanslar, Kaş-Çukurbağ Köyü’nde, Likya Yolu ile kesişen rota üzerindeki bir parkura yerleştirildi. Bir buçuk saatlik parkuru, sanatçılarla birlikte yürümeye davet edilen seyirci, bu performatif deneyiminin hem seyircisi hem de katılımcısı oldu.

açıkALAN Kaş, 20 – 24 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Kaş Tiyatro Günleri kapsamında, ekoloji temalı iki performans, iki seminer ve bir panelden oluşan kapsamlı bir programla, açıkALAN Kamusal ve Katılımcı Performans projesinin kapanışını yaptı.

Kaş Tiyatro Günleri – Nora 2, Bahçe Galata

“Ekoloji birlikte varlık göstermekle ilgilidir.”
İsmini, Kaş ve çevresindeki bir sesleniş (çağrı) biçimi olan ‘Voyn!’ dan alan performans, on dört sanatçının yanı sıra, yirmiye yakın katılımcının desteğiyle hazırlandı ve bir buçuk saatlik doğa yürüyüşüne yüze yakın seyirci katıldı.

Küratör Şule Ateş bu üç katılımcı performansın, tasarlandığı bölgelerin yerel dinamiklerini göz önüne aldığını, tanımaya çalıştığını ve ‘merkezde’ alınmış kararlara göre şekillenmediğini vurguluyor:

‘’Performansların ekoloji temelli yaklaşımı, bu üç ilçenin kendine has özelliklerini dikkate almayı ve katılımcıların varoluşlarını çalışmanın merkezine yerleştirmeyi gerekli kılıyordu. Bu şehirlerin hiçbirine, zihnimde netleşmiş bir tasarım kurgusuyla gitmedim. Nasıl bir ortamda, kiminle, ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Fikir ön araştırma sırasında, şehirlerle ve orada yaşayan insanlarla yaşadığım karşılaşmalar sırasında ortaya çıktı. Performansın katılımcılarıyla ve projeye destek veren bölge insanlarıyla kurduğumuz etkileşimin, beni yönlendirmesine izin verdim. Bu performansları en iyi şöyle tanımlayabilirim: ‘birlikte on beş günlük bir süreç kurguladık ve seyirciyi bu sürecin sonucunu deneyimlemeye davet ettik’. Çok iyi düşünülmüş, mükemmel tasarımlar çıkmadı ortaya elbette. Oldukça eksik ve kusurlu diyebileceğimiz tasarımlar çıktı. Fakat doğa da böyle değil mi zaten? Mükemmeli hedefleyen bir sonuç yerine, hep birlikte doğanın kusurlu ‘dolaşıklığınının’ peşine düştüğümüz bir sürecin, mükemmelliğini hedefledim.’’

Avrupa Birliği – Culture Civic Sanat Destek Programı tarafından desteklenen açıkALAN Kamusal ve Katılımcı Performans Projesi, Antalya – Kaş, İzmir – Bergama ve Rize – Hemşin’de yaşayan yerel halkın yürüttüğü doğa mücadelelerinin ortak hafızasından ve kültürel bellekten yola çıkarak, katılımcı performanslar üretmeyi hedefliyordu. Genedos Kültür ve Yaşam Kooperatifi yürütücülüğündeki projenin iştirakçi kurumları Kaş Çevre ve Kültür Derneği, Bergama – Ne Yerde Ne Gökte Derneği ve Hemşin Yaşam Derneği.

Tasarlayan ve Yöneten: Şule Ateş
Proje Koordinatörü: Alper Akça
Reji Asistanı: Aslınur Sarıca

Sanatçılar:
Alperen Dürüst, Aslınur Sarıca, Ayça Kaleli, Can Bilen, Değer Esirkuş, Demet Orbay, Dilara Tanbay, Ferhat Tebelleş, Hesna Mestanlar, Mert Çağatay Yılmaz, Nur Akyüz, Özgür Erkuş, Tuna Atabinici, Yiğit Ergün

Katılımcılar:
Armağan Akça, Akay Yağlıcı, Ayşe Nur Ceylan, Ayşegül Çırak, Azra Çetin, Bilge Nur Ölmez, Burcu Canbulat,Esra Kuzucu, Fatma Akay, Funda Karatop, Kezban Savcı, Emine Şule Şahin

Prodüksiyon Yönetimi: Esra Kuzucu, Armağan Akça, Ferhat Tebelleş
Metinler: T.S. Elliot, Feyza Özgen, Eylem Ejder
Teşekkürler: Okan Nalçacı, Kadriye Hacımusaoğlu

açıkALAN Projesi
Küratör: Şule Ateş
Proje Koordinatörü: Alper Akça
Proje Asistanı: Serra Beldağ
Kurumsal Kimlik Tasarımı: Ali Balkan
Video Çekim ve Montaj: Mehmet Süt

Projenin Bergama ve Hemşin performans videolarını, Youtube kanallarımızdan izleyebilirsiniz:
Şule Ateş – Dijitalalb Performans Youtube
https://www.youtube.com/@DijitallabPerformans
Genedos Kooperatifi Youtube
https://www.youtube.com/@genedos

http://acikalan.org/
https://www.instagram.com/acikalanart/
https://www.instagram.com/atess.sule/

açıkALAN

Kamusal ve katılımcı performans tasarımları.

Leave a Reply